Blog
Κρυοσυντήρηση ωαρίων: η λύση σε ζευγάρια που δεν μπορούν να τεκνοποιήσουν
Κρυοσυντήρηση ωαρίων: η λύση σε ζευγάρια που δεν μπορούν να τεκνοποιήσουν Η κρυοσυντήρηση ωαρίων, γνωστή και ως «κατάψυξη ωαρίων» αποτελεί μιασύγχρονη και αποτελεσματική τεχνική που προσφέρει ευκαιρίες σε ζευγάρια πουαντιμετωπίζουν δυσκολίες στη φυσική σύλληψη. Σε...
Πολυκυστικές ωοθήκες: Συμπτώματα, διάγνωση και θεραπεία
Οι πολυκυστικές ωοθήκες είναι μια από τις συχνότερες ενδοκρινολογικές παθήσεις σε νεαρές γυναίκες (4-12%) και το πιο συχνό αίτιο ανωμαλιών περιόδου. Πρόκειται για μια διαταραχή της λειτουργίας των ορμονών που, λόγω των συμπτωμάτων, μπορεί να δυσχεραίνει την...
Είμαι πολύ μεγάλη για να αποκτήσω παιδί; Ποια είναι η κατάλληλη ηλικία για εγκυμοσύνη;
Είμαι πολύ μεγάλη για να αποκτήσω παιδί; Ποια είναι η κατάλληλη ηλικία για εγκυμοσύνη; Αυτό το ερώτημα μπορεί να μας απασχολήσει σε οποιαδήποτε ηλικία αφού γνωρίζουμε πως η γονιμότητά μας δε διαρκεί για πάντα. Γιατί παίζει ρόλο η ηλικία στην εγκυμοσύνη; Κάθε γυναίκα...
Η χρυσή ώρα: Όταν η μαμά αγκαλιάζει το νεογέννητο για πρώτη φορά
Η πρώτη επαφή δέρμα με δέρμα, η πρώτη αγκαλιά και γνωριμία. Όταν μητέρα και παιδί βλέπουν, μυρίζουν και αισθάνονται ο ένας τον άλλον για πρώτη φορά μετά τη γέννηση, συμβαίνουν πολύ περισσότερα από αυτά που μπορούμε να παρατηρήσουμε εξωτερικά. Από εξελικτική άποψη,...
Αντισυλληπτικά χάπια: τελικά προκαλούν αύξηση βάρους;
, Για πολλούς, τα αντισυλληπτικά χάπια είναι η πιο βολική μέθοδος αντισύλληψης. Ωστόσο, ο φόβος για αύξηση βάρους μπορεί να προκαλεί άγχος πριν από την έναρξή τους και είναι ένας λόγος για τον οποίο πολλοί άνθρωποι θα σταματήσουν να τα χρησιμοποιούν. Η αύξηση βάρους...
Ποια είναι τα συχνότερα ΣΜΝ (Σεξουαλικώς Μεταδιδόμενα Νοσήματα) και πώς να τα αποφύγετε.
Τα σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα (ΣΜΝ) αποτελούν μέχρι και σήμερα θέμα-ταμπού. Ωστόσο, οι σεξουαλικά μεταδιδόμενες λοιμώξεις και ασθένειες (ΣΜΝ), είναι πολύ συχνότερες από ό,τι νομίζετε, αφού πάνω από 1 εκατομμύριο ΣΜΝ αποκτώνται κάθε μέρα. Είναι σημαντικό να...
![IMG_8200](https://thess-gynaikologos.gr/wp-content/uploads/2022/08/IMG_8200.png)
![IMG_8194](https://thess-gynaikologos.gr/wp-content/uploads/2022/08/IMG_8194.jpg)
![IMG_8195](https://thess-gynaikologos.gr/wp-content/uploads/2022/08/IMG_8195.jpg)
![IMG_8197](https://thess-gynaikologos.gr/wp-content/uploads/2022/08/IMG_8197.jpg)
![IMG_8191](https://thess-gynaikologos.gr/wp-content/uploads/2022/07/IMG_8191.jpg)
![IMG_8199](https://thess-gynaikologos.gr/wp-content/uploads/2022/08/IMG_8199.jpg)
![IMG_8201](https://thess-gynaikologos.gr/wp-content/uploads/2022/08/IMG_8201.jpg)
![image1](https://thess-gynaikologos.gr/wp-content/uploads/2022/09/image1.png)